Jdi na obsah Jdi na menu
 


iPhone 3GS

10. 7. 2009

Pro příznivce telefonů Apple, a že jich jsou po celém světě miliony, bylo minulé pondělí velkým svátkem. Výrobce představil celou novou řadu svých výrobků, mezi kterými nemohl chybět ani nový iPhone.

O jeho výbavě se na internetu spekulovalo už hodně dlouho a s blížícím se datem představení se intervaly mezi jednotlivými uveřejněnými dohady zkracovaly. Finále ale nakonec bylo pro fanoušky Apple mírným zklamáním a pro mnohé tak vyvstává otázka, zda má vůbec přechod na nový model smysl.

Design, koncept a třeba i displej telefonu zůstal zachován a novinka s přídomkem "S" tak sází především na úplně nový hardware, který zvýší již tak svižnou reakci na pokyn uživatele. Má totiž ambice zatopit i kapesním hracím konzolám typu Sony PSP.

Nové železo ve starém kabátě

Mezititulek článku je opravdu výstižný. Zatímco skořápka zařízení zůstala až na opravdu malé detaily shodná, v jejích útrobách se odehrály docela velké změny.

Tou hlavní je bezesporu nasazení nového procesoru s pracovním taktem až 600 Mhz; dřívější modely přitom spoléhaly na čip frekvence maximálně 412 MHz. Přesto to spolu se 128 MB operační paměti a výkonným grafickým jádrem stačilo na velmi svižné reakce přístroje na pokyny uživatele.

Dalším vítaným vylepšením je rovnou dvojnásobek operační paměti, která bude mít rovněž velkou zásluhu na avizované větší rychlosti nového iPhonu oproti starším verzím a umožní také spouštění náročnějších programů. Jak asi víte, "esko" na konci modelového označení znamená "speed", tedy rychlost. Ta se projeví především při spouštění aplikací, kdy se potřebný čas smrskne na polovinu. Téměř trojnásobně rychlejší by pak mělo být načítání webových stránek.

Další silnou stránkou iPhonu bude i vestavěný fotoaparát, který byl především u předchozího modelu jeho Achillovou patou – průměrný CMOS čip a doslova mizivé možnosti nastavení činily z fotoaparátu jen nutnou část výbavy. Díky několika zajímavým nástrojům ze Cydie – neoficiálního portálu, který se do telefonu nahraje během jeho odemčení (jailbreaku) – ale bylo přeci jen možné fotoaparát některým novým kouskům naučit.

Apple se ale poučil, a tak pomocí 3GS zhotovíme snímky velikosti až 2 048 x 1 536 pixelů a jejich pořízení usnadní funkce automatického ostření.

Další vylepšení fotoaparátu:

  • inovovaný režim automatu pro lepší vyhodnocování světelných podmínek,
  • zaostření libovolného snímaného objektu prostým klepnutím na displej,
  • režim makro pro snímání objektů velmi blízkých objektivu,
  • možnost záznamu VGA nahrávek rychlostí 30 snímků za sekundu s možností dynamické změny vyvážení bílé,
  • podpora geotaggingu pro automatické přiřazení souřadnic nebo geografického popisku dané oblasti pro každý pořízený snímek či videosekvenci,
  • snadný přístup libovolného programu do aplikace fotoaparátu,
  • snadné sdílení zhotovených záznamů formou MMS, přílohy k emailu nebo umístěním na portál YouTube.

Plnohodnotná navigace i hlasové příkazy

Novinka nabídne stejně jako přístroj předchozí generace vestavěnou navigaci, která snad již brzy díky společnosti TomTom dostane reálného plnohodnotného využití. Při pěší turistice přijde vhod kompas, jehož funkci nový iPhone s přehledem supluje. Váš aktuální směr bude v daných aplikacích (standardně jen Google maps) znázornění poloprůhlednou šipkou.

Nově bude možné přístroj ovládat hlasem a nemluvíme jen o hlasovém vytáčení – hlasem totiž bude možno iPhonu přikázat třeba rozehrát požadovanou píseň v iPodu. 

Ačkoli zůstaly parametry displeje především z důvodu zachování kompatibility nezměněny, jedna změna týkající se čelní strany zde přeci jen je. Použitá povrchová úprava totiž zabraňuje usazování mastnoty a otisků prstů na displeji. 

Detailní srovnání iPhone 3GS a jeho předchůdce:

Název Apple iPhone 3GS Apple iPhone 3G
 Rozměry [mm]  62.1 x 115.5 x 12.3 62.1 x 115.5 x 12.3
 Hmotnost [g] 135 g 133 g
 Operační systém OS X (FW 3.0) OS X (FW 2.0 - v době uvedení)
 Procesor Samsung, ARM-Cortex8 600 MHz Samsung, ARM11 412 MHz
 Grafické jádro PowerVR GSX PowerVR MBX Lite
 RAM 256 MB 128 MB
 FlashROM 16 nebo 32 GB 8 nebo 16 GB
 Paměťový slot ne ne
 Sítě Quadband GSM, Triband UMTS Quadband GSM, Triband UMTS
 Data GPRS, EDGE, HSDPA (až 7,2 Mbps) GPRS, EDGE, HSDPA (až 3,6 Mbps)
 Displej - rozlišení 320 x 480 pix 320 x 480 pix
 Displej - úhlopříčka 3,5" (88,9 mm) 3,5" (88,9 mm)
 Displej - barvy 16 milionů 16 milionů
 Satelitní navigace NMEA 0183 NMEA 0183
 Wi-fi 802.11 b/g 802.11 b/g
 Bluetooth verze 2.1, A2DP verze 2.0
 Digitální fotoaparát 3.2 MPix 2.0 MPix
 Autofocus ano ne
 Makro ano ne
 Videosekvence ano ne
 Další kompas, povrch displeje zabraňující usazování mastnoty, mnohem lepší výdrž baterie -
 Baterie ? 1 400 mAh

 

Nahradí herní konzoli

iPhone 3GS nebude jen telefonem, díky zbrusu novému hardware má ambice zastínit i oblíbené kapesní hrací konzole. Použitý čip Samsung totiž kromě procesoru ARM-CortexA8 obsahuje i grafické jádro PowerVR SGX. To je produktem společnosti Imagination Technologies a vyrábí se v několika verzích, které se liší výpočetním výkonem. Nové jádro je vyráběno 65 nm technologií a oproti typu PowerVR MBX lite z verze 3G podporuje OpenGL ES 2.0. OpenGL je obecně standard popisující aplikační rozhraní pro tvorbu počítačové grafiky a používá se tak nejen při tvorbě her, ale i profesionálních grafických aplikací (AutoCAD).

OpenGL ES je odlehčená verze OpenGL a první dvě generace iPhonu podporovaly pouze aplikace na OpenGL ES 1.1. Dvojková verze umožňuje pokročilé grafické efekty (stínování, detailnější textury), což pochopitelně každý hráč ocení.

Prezentace výkonu jádra PowerVR GSX:


A tady nastává problém, před tvorbou nové aplikace (hry) si musí programátor ujasnit, zda bude podporovat OpenGL ES 1.1, nebo 2.0. Při zajištění zpětné kompatibility i se staršími verzemi iPhonu tak bude nutné aplikaci tvořit pomocí OpenGL ES 1.1. Co to znamená? Graficky vyšperkované hry se tak postupně stanou doménou jen novějšího iPhonu (a jeho nástupců) a pro starší generace nebudou existovat vůbec, nebo jen ve verzi psané zvlášť (v OpenGL ES 1.1) a tím pádem okleštěné o líbivé grafické efekty. 

Nový firmware i pro staré iPhony

Kromě uvedených hardwarových změn se nový iPhone ponese také ve znamení firmware verze 3.0, který přinese více než stovku vítaných vylepšení. Z těch nejdůležitějších jmenujme částečné odblokování funkčnosti Bluetooth modulu, podpora textové schránky (copy/paste) nebo zavedení push notifikací, které např. u instant messengeru umožní oznámení příchozích zpráv i v případě, že program právě nebudě spuštěn.

Odpověď na řečnickou otázku položenou v úvodu článku tak není jednoznačná. Nový iPhone je zaměřen především na mnohem vyšší výpočetní výkon, který umožní vývoj her srovnatelných s tituly na Sony PSP. Vylepšený fotoaparát je vylepšením vítaným, ovšem jen stěží bude na pomyslné misce vah při rozhodování hrát zásadní roli. A navíc, FW 3.0 si budou moci počínaje 17. červnem stáhnout i majitelé iPhonu 3G a tak se zásadní rozdíly ztenčí na výše uvedený modernější procesor a CMOS čip.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář